Demircan: “Memurlar Siyasi Sendikalar Yüzünden Bu Durumda”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, memurların 20 yıldır kendilerini temsil eden iki sendika yüzünden bugün yoksulluk sınırının altında aylık aldıklarını söyledi.

Geçinmekte güçlük çeken memurların bu duruma düşmesinde en büyük payın 20 yılı aşkın süredir yetkili olan iki sendikaya ait olduğunu anlatan Togan Demircan, “Siyasi kamu sendikacılığı sayesinde mevcut ve bir önceki dönem yetkili olan ve toplamda yirmi yılı aşkın süredir bu iki sendikanın temsil ettiği memurlar bugün yoksulluk sınırının altında açlık sınırının üzerinde aylık almakta, ek iş yapmasalar geçimlerini sağlayamayacak durumdalar. Kimin sayesinde? Siyasi sendikaların sayesinde” dedi.

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, memurların 20 yıldır kendilerini temsil eden iki sendika yüzünden bugün yoksulluk sınırının altında aylık aldıklarını söyledi. 

“Ne acı bir sendika başka bir sendikanın teşkilatlanmaması için çaba sarf ediyor” şeklinde başka bir tepkisini de dile getiren Demircan, “Geçtiğimiz yıl Aralık ayında siyasi sendikalar marifeti ile hizmet kollarında yüzde iki ve üzeri üyesi olan sendika üyelerine toplu sözleşme ikramiyesi yüzde iki altında üyesi olan sendikaların üyelerine ise toplu sözleşme primi adı altında ayrıştırarak yasaya, uluslararası sözleşmelere ve anayasamıza aykırı bir kanunun Gazi Meclisimizden çıkmasına vesile olmuşlardı. O gün olduğu gibi bugünde bu durumu esefle kınıyoruz. Demokrasinin beşiği sendikalara yine birkaç sendika tarafından siyasi partilerin alet edilerek antidemokratik bir uygulama başlatılması kabul edilemezdi, kabul etmedik de. Dünyada eşi benzeri olmayan “sendika üyelerinin aidatlarının hazine tarafından ödenmesi” yine bu sarı sendikaların ürünüdür. Sendika üyesi kamu görevlisi kendi aidatını kendisi ödemelidir, hele ki Maliye Bakanımızın “tasarruf tedbirlerini” sıklıkla dile getirdiği bir dönemde milyonlarca lira sendikaların kasasına aktarması ayrı bir handikaptır. Bu cümlenin sonunda Demokratik Sağlık Sen olarak haklı talebimizi yineleyerek her üyenin sendika aidatını kendisinin ödemesini istediğimiz iradesini ortaya koyalım” diye konuştu.

Artık Toplu Sözleşme İkramiyesi Tüm Sendika Üyelerine Eşit Şekilde Ödenecek

Demircan sözlerine şöyle devam etti, “Dün Anayasa Mahkemesinde bu haksız uygulamayı iptal etti. Sendikal tercihin önündeki dayatma böylelikle ortadan kalkmış oldu. 2024 yılına kadar üç ayda bir ödenen bu yıl her ay ödenmeye başlanan sözde toplu sözleşme ikramiyesi bundan böyle tüm sendika üyesi kamu görevlilerine eşit bir şekilde ödenecek, bir ali önder oyunu daha böylelikle bozulmuş oldu. Oyunları bozulan ali önderler bu kez Anayasa Mahkemesi ve diğer sendikalara hakaret etme cüretini göstermişlerdir. Hatta bir sendika temsilcisi ………..”sendikamsı yapılar” demiştir. Vallahi de billahi de sendikamsı yapı sizsiniz, siz sendikamsı yapı olmamış olsanız bugün sadece sağlık iş kolunda ellinin üzerinde sendika olmazdı. Bakıyoruz on yıl önce baraj uygulamasına karşı çıkanlar bugün el birliği ile iptal olan baraj uygulamasını eleştirir olmuş, yok birbirinizden farkınız. Siyasi kamu sendikacılığı sayesinde mevcut ve bir önceki dönem yetkili olan ve toplamda yirmi yılı aşkın süredir bu iki sendikanın temsil ettiği memurlar bugün yoksulluk sınırının altında açlık sınırının üzerinde aylık almakta, ek iş yapmasalar geçimlerini sağlayamayacak durumdalar. Kimin sayesinde? Siyasi sendikaların sayesinde”

Bu Sendikalara Yıllarda Aidat Ödeyen Emekliler Ne Olacak ?

Açıklamasında emeklilerin durumuna da değinen Demircan, “Peki ya emekliler? Yıllarca bu sendikalara aidat ödeyen emekliler onların bu durumda olmasının sebebi BİZ MİYİZ? Memur zihinlere hoş gelen söylemlerle kaybetti yıllarca kaybetmeye de devam ediyorlar. Memur arkadaşlarımızın refahı ancak kendilerini siyasallaşmamış sendikaların temsil ettiği, grevli toplu sözleşme hakkının elde edildiği dönemde bulacaklardır.
Bil cümle demokrasi düdüğünü ağzından düşürmeyen her fırsatta sendikal özgürlüklerden bahseden lakin uygulamada tek olmak arzusu ile yanıp tutuşan siyasi sendika temsilcilerine tavsiyemiz nafile işleri bırakıp demokrasiyi yaralayan taraf olmasınlar. Bıraksınlar kim hangi sendikaya üye oluyorsa olsun. Onlar enerjilerini 3600 ek gösterge, enflasyon altında ezilen memurun ve emeklinin mali sosyal hak kayıpları, 5510 sayılı yasadan doğan mağduriyet ile çalışma hayatında yaşanılan diğer zorlukların telafisine harcamalılar” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demircan: “Memurlar Siyasi Sendikalar Yüzünden Bu Durumda”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin