Yeni Müfredat 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Kademeli Uygulanacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni müfredatın önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1, 5 ve 9. sınıflarda kademeli şekilde uygulanacak.
Tartışmalara konu olan, eğitimdeki sendikaların bir çoğunun itiraz ettiği yeni Müfredat (Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli) kademeli olarak uygulanacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Yeni tanımlanmış becerilerle 2024-2025 eğitim öğretim yılına başlayacağız. Hepimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Bakan Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları ile ilgili öğretmenlerin, aklına takılan hususları formatörlerle istişare etmelerini talep etti.
YENİ MÜFREDAT BOYKOT EDİLİYOR! 

Yeni Müfredat Ortak Metin Bölümü Mercek Altına Alınmalı

 “Tüm öğretmenlerimizin geliştirilen öğretim programlarının “ortak metin” bölümünü mercek altına almasını, programların felsefesini ve ortak hedeflerini içselleştirmesini istiyoruz” diyen Bakan Yusuf Tekin, Bu süreçte kendi alanınıza özgü öğretim programları üzerinde de çalışmalar yaparak değişiklikleri özümsemenizi ve yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarınıza başlamanızı bekliyoruz İnşallah. Alanında program değişikliği olmayan öğretmenlerim ise, “ortak metin” bölümüne ilişkin değerlendirmelerini tamamladıktan sonra mesleki çalışmalarını illere gönderilen program doğrultusunda okul müdürlüklerince yapılacak planlamaya göre devam edecekler” diye konuştu.
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onaylanan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli yeni müfredatı onayladı.

Yeni Müfredat 100 Kişilik Gruplar Halinde Öğretmenlere Anlatılacak

Mesleki çalışma ile öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan programları tanımasını ve kanaatlerini Millî Eğitim Bakanlığı’na rapor şeklinde gönderilmesini hedeflediklerini aktaran Bakan Tekin, bunların yanı sıra Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin branş bazlı eğitimlerini vermek üzere her ilde yeteri sayıda formatör öğretmen yetiştirildiğini ifade etti. Bakan Yusuf Tekin, eylül dönemi mesleki çalışmalarında 1, 5 ve 9. sınıf öğretmenlerinin tamamının 50-100 kişilik gruplar hâlinde yeni öğretim programları hakkında yüz yüze eğitim alacaklarını ifade ederek, bu eğitimler sayesinde bütün sorulara cevap verilecek biçimde programın kavranacağını vurguladı. Bakan Tekin, “Sizler bu mesleki çalışma döneminde meselenin mantığını çözmek üzere programın özüne odaklanırsanız, eylülde uygulama aşamasına hazır hâle gelmeniz için biz planlamalarımızı tamamlamış olacağız. 2024-2025 eğitim öğretim yılına 1, 5 ve 9. sınıflarda sorumlulukları bulunan öğretmenlerimiz yeni müfredatlarının uygulanışını kavramış biçimde, eksiksiz girecekler. Bu konuda da müsterih olmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.T

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Neyi İfade Ediyor ?

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin erdemli ve yetkin insan yetiştirmek üzere hazırlandığını ifade eden Bakan Tekin, meslektaşlarına seslenerek “İnsani var oluşumuzun evrensel doğasına uygun ve onu geliştiren bir felsefe üzerine kendisini konumlandırırken ait olduğumuz tarihin, geleneğin ve millî kültürümüzün temel karakteristiğini de bünyesinde taşıyor. Bu model hem evrensel nitelikli bilimsel ve pedagojik ilkeleri hem de kadim medeniyetimizin özünü oluşturan millî manevi değerleri ihtiva ederken şimdiye kadar olduğundan daha dinamik bir eğitim iklimini hedefliyor. “İyi insan” olmanın ve “kendini tanımanın” tüm koşullarını içerecek bir özgürleşme süreci olarak yapılandırdığımız bu model bir değer sistemi üzerinde; dijital becerilerin de vasıtasıyla öğrenmeyi öğrenmek, birlikte yaşamayı öğrenmek, yaparak yaşayarak öğrenmek ve benliğini farkına varmayı öğrenmek üzere şekillendi” şeklinde konuştu.

Yeni Maarif Modeli Uygulayıcısı Öğretmenler Olacak

Programın hedeflerinden birinin de öğretmenlerin dönüşüm sürecinin öncüleri ve iyiye doğru gelişimin temsilcisi olmasını sağlamak olduğunu söyleyen Bakan Tekin, bu kapsamda öğretmenlerin daimi bir gelişim içinde öğrencilerinin bakış açılarından haberdar olmalarını, zamanın ruhunu okuyarak çağın gelişmelerini ve alanlarındaki yenilikleri bilmelerini isteyerek bunun yeni öğretim programının amacına ulaşması için ön şartlardan biri olduğunu belirtti.  Öğretmenlerin Yeni Maarif Modeli’nin uygulayıcısı olduğunu aktaran Bakan Tekin, “Sizlerin herkesten önce yeni öğretim programlarının felsefi altyapısına hâkim olmanız, bizim için çok önemli. Programa ön yargılardan uzak durarak samimiyetle yaklaşmanızı, hepimizin aynı gemide olduğunu, öğrencilerimizin müreffeh geleceği için iş birliği ile çalışmakta olduğumuzu unutmadan, programı itinayla uygulamanızı bekliyorum” diye konuştu.

“Meslektaşlarımızın maruz kaldığı şiddet sebebiyle sizler kadar bizler de teessür içindeyiz”

Öğretmenlere hitabında, eğitimdeki şiddet vakalarına da değinen Bakan Tekin, “Bu vesile ile söylemek isterim, bilhassa son dönemde meslektaşlarımızın maruz kaldığı şiddet sebebiyle sizler kadar bizler de teessür içindeyiz. Siz öğretmenlerimizin mesleki itibarlarının korunup yüceltilmesi, güvenliklerinin sağlanması için özel çalışmalar yürüttüğümüzü, bunun öncelikli meselemiz olduğunu bilmenizi istiyorum. Bu konuda hem mevzuat değişiklikleri hem de eğitimlerle gerekli tedbirleri alıyoruz. Lütfen, yapılabilecek her şeyi yaptığımız konusunda müsterih olunuz. Bu şiddeti durdurmanın en etkili yolunun yetiştirmekte olduğumuz neslin; temel insani değerlerle, bize ait kadim değerlerle, bilimle, kültürel faaliyetlerle, sanatla, sporla varoluşsal kendilik bilincini oluşturarak şiddete giden saikleri ortadan kaldırmak olduğunu hiçbirimizin aklımızdan çıkarmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Tıkandığını gördüğümüz her kanalı açmak için gerekli mevzuat değişikliklerini yaptık”

Göreve başlamalarının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Bakan Yusuf Tekin, bu süreçte binlerce öğretmenle yüz yüze görüşme fırsatı olduğunu aktararak özellikle “Öğretmenler Odası Buluşmaları” sayesinde en üstü örtülü probleme kadar birçok meseleyi kaynağından dinlediğini söyledi. Bir yılda yapılan çalışmalarda, araştırmalar kadar öğretmenlerle yapılan istişarelerin de tesiri olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Tıkandığını gördüğümüz her kanalı açmak için gerekli mevzuat değişikliklerini yaptık. Eğitim sisteminin en kıymetli paydaşları olan sizler bizim için gerçekten çok değerlisiniz. Bu mesleki çalışma döneminin sizler için en verimli şekilde geçmesini temenni ediyorum, hepinizi sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Müfredat 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Kademeli Uygulanacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin