“Emekli Hekimler Açlık Sınırının Altında Çalışmaya Zorlanıyor!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emekli hekimler açlık sınırının altında yaşıyor ! Emekli hekimlerin zor koşullarda yaşadığını açıklayan Ankara Tabip Odası, önemli mesajlar verdi.

Emekli Hekimler Hayatta Kalmak İçin Çalışmaya Devam Etmek Zorunda Kalıyor

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu açlık sınırının 17 bin 700 lirayı geçtiği bir dönemde, emekli hekimlerin büyük bir bölümü açlık sınırının altında, asgari ücrete denk maaşlarla ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. OECD ülkeleri arasında hayat pahalılığının (%68,5) ve gıda enflasyonunun (%70,4) en yüksek olduğu Türkiye’de, emekli hekimlerin geçimlerini sağlamak için çalışmaya devam etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Ankara Tabip Odası, “Çalışan veya iş arayan emeklilerin oranı 2002 yılında %36,6 iken, 2023 yılında %55,3’e yükseldi” vurgusu yaptı.

Emekli Hekimlere Yönelik Araştırma Sonuçları Açıklandı

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yaklaşık her 4 hekimden 3’ünün emekli olduktan sonra geçinebilmek için çalışma hayatına devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Emekli hekimlerin yaşadığı ekonomik sorunların temelinde yıllardır uygulanan makroekonomik politikalar yatıyor. 2002 yılında emekli aylığının kişi başına GSYH’ye oranı %46,4 iken, 2024 yılının başında %27,7’ye geriledi. Maaşların yetersizliğinden dolayı geçinmek için tekrar işgücü piyasasının bir parçası olan emekli hekimler, güvencesiz koşullarda istihdam edilmeye devam ediyor. Özel hastaneler veya ortak sağlık güvenlik birimlerinde (OSGB) işverenler, çalışmak zorunda kaldıklarını bildikleri için emekli hekimlere düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve uygunsuz çalışma ortamlarını reva görüyor” ifadelerine yer verildi.

Emekli hekimler açlık sınırında

Emekli Hekim Aylıkları Arasında Uçurum Var

BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığından emekli olmuş hekimlerin emekli aylıkları arasında kabul edilemez eşitsizliklerin mevcut olduğunu belirten Ankara Tabip Odası Yönetimi şunları söyledi: “SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, çalışırken en üst seviyeden prim yatırmış olsalar dahi, emekli aylıkları Emekli Sandığı emeklisi olan hekimlere oranla bariz biçimde düşük kalıyor. Bu durum, emekli hekimler arasındaki eşitsizliği ve ayrımı daha da derinleştiriyor. Ankara Tabip Odası’nın 2023 yılının sonunda hekim milletvekilleri ile düzenlediği buluşma için yaptığı araştırmaya göre, 10 yıl Emekli Sandığı’na bağlı olarak, 10 yıl BAĞ-KUR’lu olarak ve 10 yıl da SSK’ya bağlı olarak çalışmış bir hekimin aylığı ortalama 17 bin 500 TL ile açlık sınırının da altında kalıyor.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın, son yaptığı açıklamada ülkemizde kök (taban) aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli bulunduğunu belirttiği bilgisini paylaşan Ankara Tabip Odası açıklamada şu soruları yöneltti:

 • Türkiye’de 10 bin TL’nin altında aylık alan kaç emekli ve hak sahibi bulunuyor?
 • Emekli aylığı, asgari ücret olan 17 bin 2 TL’nin altında olan kaç emekli hekim bulunuyor?
 • Emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalan hekim sayısı nedir?
 • İş yaşamında olan emekli hekimlerin özel hastane, özel tıp merkezi ve sağlık kuruluşları, ortak sağlık güvenlik birimleri gibi yerlerdeki istihdam dağılımı nasıldır?
 • Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK emeklisi hekimler arasındaki maaş dengesizliğini düzeltecek adımlar atacak mısınız?
 • Emekli olduğu halde geçinmek için çalışmak zorunda kalan SGK emeklisi hekimlerin maaşlarından yapılan yüksek kesintilere son verilecek midir?

Emekli Hekimler İçin Öneriler

Ankara Tabip Odası olarak, emekli hekimlerin sorunlarının çözümü için önerilerimiz şunlardır:

 • Emekli hekim maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Hekimlik mesleği, toplumsal karşılığı bakımından biriciktir; toplumsal faydası ve değeri tartışılmaz ve karşılaştırılamaz nitelikte olan bu mesleğin emekli mensuplarına hak ettikleri aylık bağlanmalıdır.
 • Farklı sosyal güvenlik kurumlarından emekli olan hekimler arasındaki gelir adaletsizliği giderilmeli ve tüm kurumlar için maaşlar yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmalıdır.
 • Emekli hekimlere ödenen ek ödemelerde çalışan-çalışmayan ayrımı gözetilmeden tüm emekli hekimleri kapsayacak düzenlemeler yapılmalıdır.
 • SGK emeklisi hekimlerin çalışması durumunda maaşlarından yapılan yüksek kesintilere son verilmelidir.
 • 7200 ek gösterge, çalışan ve emekli tüm hekimlere yönelik olarak ayrımsız şekilde hayata geçirilmelidir.
 • Emekli hekimlerin evde bakım hizmetleri ve huzurevi gereksinimleri için bir an önce yasal düzenlemeler yapılarak hayata geçirilmelidir. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Emekli Hekimler Açlık Sınırının Altında Çalışmaya Zorlanıyor!”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin