Ege Üniversitesi Emekçileri Kreş Kapatma Kararına Karşı Tek Ses Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Üniversitesi’nde çalışan işçi, memur, eğitimci, akademisyen ve sağlık profesyonelleri, üniversite bünyesindeki kreşin kapatılma kararına karşı birleşerek güçlü bir protesto düzenledi. Sayıştay denetlemelerinde gelir-gider dengesinin sağlanamadığı gerekçesiyle alınan kreş ve anaokulu hizmetlerinin kapatılması kararı, büyük tepki topladı.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yetkili sendika olan Hep-Sen’in, İzmir Şube Başkanı olan Kemal Yılmaz, bu kararın çalışanların ve çocuklarının geleceğini tehlikeye attığını vurguladı. Kemal Yılmaz, “Ege Üniversitesi’nin aldığı bu karar, çocuklarımızın güvenliğini ve çalışanlarımızın refahını hiçe saymaktadır. Üniversite yönetimi, bu kararı alırken hiçbir çalışanı, anne-babayı veya sendika temsilcisini bilgilendirmemiştir. Hep-Sen olarak, bu kararın sonuna kadar karşısındayız ve mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Alınan kapatma kararıyla 120’nin üzerinde anne-baba ve evlatlarımız açıkta kalmaya mahkum bırakılmıştır. Hiçbir kamu çalışanın refahı ve güveni düşünülmeden, geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın mental sağlıkları gözetilmeden ZARAR ETTİK KAPATTIK anlayışını bu meydanda toplanan ve görevi başında olup yanımızda bulunamayan 11 bin Ege Üniversitesi çalışanı olarak KABUL ETMEDİĞİMİZİ haykırmak istiyoruz.” dedi.

Ege Üniversitesi’nin kreşi kapatma kararının, kadınların iş hayatına katılımını olumsuz etkileyeceği ve toplumsal cinsiyet eşitliğine zarar vereceği belirtiliyor. Yüksek Öğretim Kurumları yönetmeliğinde kreşlerin açık kalmasının üniversite rektörlüğünün görevi olduğu açıkça belirtilmişken, bu kararın alınması tepkiyle karşılandı.

Yılmaz, “Bu Yanlış Kararı Kabul Etmiyoruz”

Basın açıklamasına katılan sendika yetkilileri üniversitenin çocukların ve çalışanların ihtiyaçlarını göz ardı ederek sadece mali kaygılarla hareket etmesini eleştirdi. Kemal Yılmaz, “Ege Üniversitesi, kreşi kapatmak yerine çalışanlarının ve çocuklarının ihtiyaçlarını gözetmelidir. Bizler, bu kurumun fedakar çalışanları olarak, bu yanlış kararı kabul etmiyoruz ve geri alınması için elimizden geleni yapacağız.
‘’Arkamda duran şu kocaman gerçek Ege Ailesinin yetkilerden beklentileri açıktır;
* Kurum kreşimizin özel sektöre peşkeş çekilmemesini,
* Hiçbir şekilde kâr amacı güdülmeden, var olan işletmenin kamu çalışanları ve geleceğimiz için ücretsiz hale getirilmesi,
* Açlık sınırında çalıştırılan kreş çalışanı öğretmenlerimizin ve emekçilerimizin mali iyileştirmeler yapılarak görevlerine devam etmesi,
* Tüm kamu çalışanlarının ve ebeveynlerin sürece dahil edilerek sağlıklı bir bilgilendirme ile almış olduğunuz karardan geri dönülmesini açıkça bu meydandan talep ediyoruz” dedi.

Kreş Öğretmenleri ve Çalışanlar Mağdur

Ege Üniversitesi kreşinde hizmet veren öğretmenler, sınıf anneleri, temizlikçiler ve aşçılar da bu kararın kendilerini mağdur ettiğini belirterek, üniversitenin kreşi kapatmak yerine çalışanların ve çocuklarının ihtiyaçlarını gözeterek hareket etmesini talep ettiler. Basın açıklaması, Hep-Sen, SES, Birlik Sağlık Sen, Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Genel Sağlık İş ve Eğitim Sen’in ortak düzenlemesiyle gerçekleşti. Ege Üniversitesi çalışanları, kreşin kapatılmaması, kreş çalışanlarının mali iyileştirmelerle görevlerine devam etmesi ve sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi taleplerini dile getirdiler. Hep-Sen İzmir Şube Başkanı Kemal Yılmaz, “Bu kararın alınmasında hiçbir şekilde bilgilendirilmedik ve çözüm yolları aranmadı. Bizler, hep birlikte bu karara karşı duracağız ve çocuklarımızın geleceği için mücadele edeceğiz,” diyerek protestonun önemini vurguladı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ege Üniversitesi Emekçileri Kreş Kapatma Kararına Karşı Tek Ses Oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin