DSÖ : “Refah harekâtı, ölüm ve hastalık oranlarını önemli ölçüde artıracak”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DSÖ, Refah’ta yapılacak geniş çaplı bir askeri operasyonun kan gölüne yol açabileceğinden derin kaygı duyduklarını açıkladı. Şu anda bölgede 1,2 milyondan fazla insanın barındığını ve bir çoğunun başka bir yere taşınamadığı işaret edildi.

Hastaneler Yetersiz

Dünya Sağlık Örgütünden yapılan açıklamada, “Yeni bir yerinden edilme dalgası aşırı kalabalığı daha da artıracak, gıda, su, sağlık ve temizlik hizmetlerine erişimi daha da kısıtlayacak, hastalık salgınlarının artmasına, açlık seviyelerinin kötüleşmesine ve daha fazla can kaybına yol açacaktır. Gazze’deki 36 hastanenin yalnızca yüzde 33’ü ve birinci basamak sağlık merkezlerinin yüzde 30’u, tekrarlanan saldırılar ve hayati önem taşıyan tıbbi malzeme, yakıt ve personel sıkıntısı nedeniyle belirli kapasitelerde çalışıyor. Acil durum çabalarının bir parçası olarak, DSÖ ve ortakları, hizmetlerin genişletilmesi ve malzemelerin önceden konumlandırılması da dahil olmak üzere sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve yeniden canlandırmak için acilen çalışıyor, ancak bozulan sağlık sistemi, ölüm ve ölümlerdeki artışla baş edemeyecek. Refah saldırısına neden olur. Refah’ta şu anda kısmen faaliyet gösteren üç hastane (Al-Najjar, Al-Helal Al-Emarati ve Kuveyt hastaneleri), civarlarında çatışmalar yoğunlaştığında hastaların, personelin, ambulansın ve insani yardım görevlilerinin ulaşması güvensiz hale gelecek ve bunun sonucunda hızla işlevsiz hale gelir. Halihazırda kritik hastalar için üçüncü basamak sevk hastanesi olarak faaliyet gösteren doğu Han Yunus’taki Avrupa Gazze Hastanesi de saldırı sırasında izole edilebileceği ve erişilemez hale gelebileceği için savunmasız durumda. Bu göz önüne alındığında, güneyde altı sahra hastanesi ve Orta Bölge’de tek sevk hastanesi olarak hizmet veren El Aksa Hastanesi kalacak” 

Refah’ta El Mawasi’de Yeni Bir Sahra Hastanesi Kuruluyor

Devam eden acil durum çabalarının bir parçası olarak, DSÖ, ortaklar ve hastane personeli, temizlik ve temel ekipmanın çalışır durumda olmasının sağlanması da dahil olmak üzere, Nasır Tıp Kompleksi’nin restorasyonunun ilk aşamasını tamamladı. Acil servis, dokuz ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, doğumhane, yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve ayakta tedavi departmanı şu anda kısmen işlevsel durumda ve burada acil sağlık ekiplerinin yanı sıra ulusal personel de çalışıyor. Hastaneler üzerindeki yükü hafifletmek için DSÖ ve ortakları, Han Yunus, Orta Bölge ve Kuzey Gazze’de ek birinci basamak sağlık merkezleri ve tıbbi noktalar kuruyor ve bu tesislerin bulaşıcı ve bulaşıcı olmayanları tespit edip tedavi etmesini sağlayacak tıbbi malzemeleri önceden konumlandırıyor. hastalıkları ve yaraları yönetir. Refah’taki El Mawasi’de yeni bir sahra hastanesi kuruluyor.

Kalıcı Ateşkes Sağlanmalı, Acil İnsani Yardımın Önündeki Engeller Kaldırılmalı

Deir el Bala’da büyük bir DSÖ deposu kuruldu ve saldırı sırasında ulaşılamayacakları için büyük miktarda tıbbi malzeme Refah’taki DSÖ depolarından buraya kaydırıldı. Bu önlemler, ihtiyaç duyulduğunda malzemelerin Han Yunus, Orta Bölge ve Kuzey Gazze’ye hızlı bir şekilde taşınmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Kuzeyde, DSÖ ve ortakları Kamal Adwan, Al-Ahli ve Al-Awda hastanelerindeki hizmetleri yeniden tedarik etme ve genişletme çabalarını artırıyor, ayrıca çok hasta hastaların ihtiyaç duydukları tedaviyi alabilecekleri hastanelere transferini destekliyor. hayatta kalmak. Hasta Dostu Hastane’nin pediatri hizmetlerine odaklanarak restorasyonunu desteklemeye yönelik planlar da yapılıyor. Acil durum planlarına ve çabalara rağmen, DSÖ, askeri müdahale gerçekleştiğinde önemli miktarda ilave ölüm ve hastalık oranının beklendiği konusunda uyarıyor. DSÖ, derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlanması ve acil insani yardımın Gazze’ye ve Gazze geneline gerekli ölçekte ulaştırılmasının önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulunuyor. DSÖ ayrıca sağlık hizmetlerinin kutsallığına saygı gösterilmesi çağrısında bulunmaktadır. Çatışmanın tarafları sağlık tesislerinin koordinatlarına sahiptir: Bu tesislerin aktif olarak korunması ve hastalar, sağlık çalışanları ve ortaklar için erişilebilir olması zorunludur. Sağlık ve insani yardım çalışanlarının güvenliği garanti altına alınmalıdır. Hayat kurtarmak için çabalayanlar kendi canlarını tehlikeye atmak zorunda kalmamalı. (BSHAH – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DSÖ : “Refah harekâtı, ölüm ve hastalık oranlarını önemli ölçüde artıracak”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin