CHP’li Vekil Ali Gökçek, Okula Gönderilmeyen Çocukların Sesi Oldu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ali Gökçek, çocuklarını okula göndermeyen aileler için mevcut cezaların günümüz koşullarında caydırıcılığını yitirdiğini belirterek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu cezaların güncellenmesi amacıyla Meclis Başkanlığı’na bir kanun teklifi sundu.

Yarım Milyon Çocuğumuz Zorunlu Eğitim Dışında, Cezalar Yetersiz!

Ali Gökçek, İlköğretim ve Eğitim Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile çocuklarını okula göndermeyen ailelere yönelik cezalarda değişiklik yapılmasını önerdi. Gökçek, “Ülke genelinde çocuklar karne sevinci yaşayacak, yaz tatiline girecek. Ancak hiç okula gidemeyen ya da okullarından koparılan çocuklarımızın varlığı göz ardı edilemez. Bu çocukların eğitim hakkını savunmak hepimizin görevidir” dedi.

Veliler Çocukları Zamanında Okula Yazdırmakla Yükümlüdür!

“Mevcut kanuna göre, her çocuk mecburi ilköğrenim çağına girdiği öğretim yılı başında ilköğretim okuluna kayıt olmak zorundadır” diyen CHP’li Vekil Gökçek şunları kaydetti: “Veliler, çocuklarını zamanında okula yazdırmakla yükümlüdür. Muhtarlar ve okul müdürleri iş birliği ile mecburi öğrenim çağındaki çocuklar tespit edilmekte ve okula kaydedilmektedir. Çocuğunu okula göndermeyen velilere çocuğun okula gitmediği her gün için 15 TL, ısrarla göndermeyenlere ise 500 TL idari para cezası verilmektedir. Ancak, bu cezaların caydırıcılığının azaldığı gözlemlenmektedir.”

14-17 yaş grubunda 404 bin 463 çocuk eğitim dışındadır

Gökçek, mevcut ceza uygulamalarının yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Günümüz koşullarında bu parasal cezanın caydırıcılığı kalmamıştır. Bu durum, eğitimden mahrum kalan çocuk sayısını artırmaktadır” dedi. Eğitim Reformu Girişimi 2022 Raporu’na göre, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 6-9 yaş grubunda yaklaşık 82 bin 902, 10-13 yaş grubunda yaklaşık 82 bin 929 ve 14-17 yaş grubunda yaklaşık 404 bin 463 çocuk eğitim dışında kalmıştır” diye konuştu.

Okula gönderilmeyen çocuk oranında artış var!

Gökçek şunları kaydetti: “Eğitim Reformu Girişimi 2023 Raporu’na göre, 2022-2023 eğitim öğretim yılında da zorunlu eğitim çağındaki çocukların 13 yaşından itibaren artan oranda eğitim dışına çıktığı görülmektedir. 14 yaşındaki çocukların %3,1’i okula kayıtlı değilken, 17 yaşındaki çocuklarda bu oran %8,2’ye yükselmektedir. 2022-23 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 442 bin 643 çocuk eğitim dışı kalmıştır. Bu çocukların %49,9’u erkek, %50,1’i kız çocuktur. Bu veriler, mevcut düzenlemelerin yetersiz olduğunu göstermektedir.”

Caydırıcı cezalar artırılmalı!

Uzmanlar ve sivil toplum örgütleri, kız çocuklarının erken yaşta evlilik, ev içi çalışma ve engellilik gibi nedenlerle, erkek çocuklarının ise erken yaşta çalışmaya zorlanmaları nedeniyle eğitimden koparıldığını belirtmektedir. Gökçek, bu sorunun çözülmesi için caydırıcı cezaların artırılması gerektiğini vurgulayarak, “Çocuğunu okula göndermeyen velilere asgari ücretin otuzda biri kadar idari para cezası verilmesini, bu cezaya rağmen göndermeyen velilere ise asgari ücretin iki katı ceza uygulanmasını ve cezanın her ay katlanarak artırılmasını” önerdi. Gökçek, bu düzenlemenin çocukların eğitim hakkına erişimini sağlamak için önemli bir adım olacağını belirtti. Devletin asli görevinin tüm çocukların sorunsuz bir şekilde eğitim almasını sağlamak olduğunu ifade eden Gökçek, ceza miktarlarının güncellenmesi ve caydırıcılığın artırılması gerektiğini savundu. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Vekil Ali Gökçek, Okula Gönderilmeyen Çocukların Sesi Oldu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin