Bulgaristan Yasaklı Madde Kullanılan Limonları Geri Gönderdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bulgaristan’dan dönen ve yasaklı madde kullandığı tespit edilen limonlarla ilgili de üretici ve ihracatçı firmalarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Gıda Kontrolünde Gerekli Tedbirler Alınıyor

“Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü konu hakkında kamuoyuna şu açıklamayı yaptı, “Ülkemizden Avrupa Birliği’ne ihraç edilen ve geri dönen ürünlerle ilgili son günlerde medyada yer alan haberler üzerine bu açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur. Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri tarafından yapılan resmi kontroller sonucunda tespit edilen olumsuzluklar, Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) üzerinden ilan edilmekte ve sistem erişime açık olup herkes tarafından görülebilmektedir.  Ülkemiz itibarının ve Türk Malı imajının korunması, güvenilir ürünlerin piyasaya sunulması ve ihraç edilmesi için RASFF bildirimleri tarafımızca ivedilikle incelenmekte ve hata kaynağının tespitine yönelik resmi kontroller başlatılmaktadır. Bildirim alan üretici/ihracatçı ve bildirime konu ürünlere yönelik resmi kontroller yapılmakta, tedbirler alınmakta, ihracatçı firmalara 1 yıl süre ile %100 analiz sıklığı uygulanmaktadır”

İlaç Üreticileri, Dağıtıcılar, Bayiler ve Çiftçiler Denetleniyor

Son günlerde haberlere konu olan, RASFF bildirimlerinde tespit edildiği belirtilen; Chlorpyrifos-ethyl aktif maddesinin 21 Mayıs 2020 tarihinde, Propiconazole aktif maddesinin 31 Aralık 2020 tarihinde, Chlorpyrifos-methyl aktif maddesinin de 31 Aralık 2021 tarihinde; Avrupa Birliği’nde alınan kararlar, çevre ve insan sağlığı dikkate alınarak ülkemizdeki kullanımları sonlandırılmıştır. Ayrıca ülkemizde AB uyum çerçevesinde çevre ve insan sağlığı açısından olumsuz etkileri tespit edilen 223 aktif madde daha yasaklanmıştır. Belirtilen tarihlerden sonra yasaklı aktif maddeleri içeren bitki koruma ürünlerinin üretimine ve ithalatına izin verilmemektedir. Mevzuata aykırı hareket eden bütün kişi ve firmalara olduğu gibi, son olarak haberlere konu olan, Bulgaristan’dan dönen ve yasaklı madde kullandığı tespit edilen limonlarla ilgili de üretici ve ihracatçı firmalarla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Bitki koruma ürünlerinin kaçak/tavsiye dışı kullanımının önlenebilmesi amacıyla kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapılarak ilaç üreticileri, dağıtıcıları, bayileri ve çiftçiler denetlenmektedir.

Hasat Öncesi Pestisit Denetimi

Çiftçiler ve üreticiler tarafından yasaklı veya tavsiye dışı aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kullanımının engellenmesi amacıyla ‘Hasat Öncesi Pestisit Denetimi’ yapılmaktadır. Denetimlerde Pestisit kullanımına alternatif yöntemlerden biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanılması teşvik edilmekte ve maddi olarak da desteklenmektedir. Ülkemizde yetiştirilen ürünlerin tarladan çatala gelene kadar bütün süreçlerde pestisit kontrolleri aralıksız gerçekleştirilmektedir. Yetiştirilen ürünlerin ülkemiz mevzuatına uygun olmadığı tespit edilen ürünler nedeniyle, gıda işletmesine ve birincil üreticiye 5996 sayılı Kanun’a uygun yasal işlem uygulanmaktadır. Uygunsuz ürünlerin tüketime sunulmasına izin verilmemekte, ürünler imha edilmektedir.  RASFF’a konu olan veya herhangi bir nedenle ülkemize geri dönen tüm gıda ve yem ürünleri, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunumuz ve Yönetmeliklerimiz gereği %100 analize alınarak resmi kontrole tabi tutulmakta olup, analiz sonucu ülkemiz mevzuatına uygun olmayan ürünlerin girişine katiyen izin verilmemektedir. Bu tür haberler, ülkemizin uluslararası itibarını zedelemekte ve ihracatını da riskli hale getirmektedir. Halkımızın sağlıklı gıdaya erişebilmesi için resmi kontrollerimiz aralıksız devam etmektedir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bulgaristan Yasaklı Madde Kullanılan Limonları Geri Gönderdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

ÜlkedeHaber.Com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin